Travian Answers

Lad os begynde med dit spørgsmål

Søg efter besvarede spørgsmål

For at finde et svar skal du først vælge en overordnet kategori og dernæst vælge underkategorier indtil du finder frem til dit svar. Hvis du ikke finder det svar du søger vil du kunne kontakte os direkte.

Jeg har et spørgsmål om...

Flere detaljer:

Søg via. oversigt

Foretrækker du at søge via en normal sideoversigt sådan som du kender det fra dine foretrukne internetsider? Det er ikke noget problem, du kan bruge Answers oversigtsnavigation til at finde dit svar.

Europa-kortet

 

Minikort Scattered Empire

Fordi Travian Oldtidens Europa var baseret på et Europa-kort, vil Travian Scattered Empire bruge det samme kort. Der er lavet mindre ændringer, sådan at spillerne får en bedre oplevelse.

Nyskabelser
Hele kortet er flyttet. Dette er gjort, for at mindske mængden af ørken i Nordafrika. Fordi Thebes allerede lå meget tæt på kortets ydre grænse, blev det flyttet mod nord. I den anden ende af kortet er Irland og Skotland tilføjet såvel som store skandinaviske områder.

I Middelhavet er der lavet mange små øer, hvilket medførte mærkelige startplaceringer for nogle spillere. Disse småøer kan ikke længere være startplaceringer, men kan stadig bosættes.

Grænser
Med introduktionen af regioner, skal Travian Scattered Empire også have grænser. Verdenskortet har fået grænser på 100% zoomniveau og en ny grænseflade for alle andre zoomniveauer. I den mindste zoom-indstilling er tool tips erstattet for at vise regionsnavnet i stedet for feltoplysninger.

Grænse på 100% zoom på spillets verdenskortGrænse på 100% zoom på spillets verdenskort

Regioner på 8% zoom på spillets verdenskortRegioner på 8% zoom på spillets verdenskort


Er dit spørgsmål blevet besvaret tilfredsstillende?

Ja   Neutral   Nej